Viceprimátor Levíc unesený

Autor: Melinda Šteinerová | 3.6.2020 o 6:58 | (upravené 3.6.2020 o 12:33) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  2127x

Viceprimátor Levíc úplne unesený! Kde, za akých okolností a prečo sa takéto veci dejú? Môže sa stať, že aj vy budete unesení? To sa dozviete po prečítaní článku.  

Viceprimátor Levíc bol úplne unesený! Ani sa mu nečudujem. Keďže sa vybral na turistiku do Štiavnických vrchov.

Lokalita Čajkovské bralie je ukrytá v chránenej krajinnej oblasti za obcou Čajkov. Čajkov a ku nemu pridružené obce sú preslávené svojou čilejkárskou a vinohradníckou tradíciou. No o prekrásnej lokalite Čajkovské bralie vie málokto (nerátajúc miestnych - dúfam). Vedie sem náučný turistický chodík prechádzajúci vinicami, ľochmi alebo hajľochmi (vyberte si, ktorý pojem sa vám páči, resp. si vyberte podľa toho z ktorého regiónu pochádzate) okolo bývalého kameňolomu, z ktorého sa neskôr stal amfiteáter a teraz kvalitne zarastá a neslúži ničomu...

Od neho sa lesnou cestičkou popri potoku prechádzkovým tempom dostanete ku tabuli, ktorá Vás nasmeruje na zaujímavosť a zároveň cieľový bod celej vašej cesty - na prírodný skalný útvar Kamenná žaba. Ak ste si doteraz mysleli, že to bude len taká ľahšia prechádzka lesíkom (ako doteraz), začínajúce prudké stúpanie vás vyvedie z omylu. Aj mi bolo podozrivé, že na 6 kilometrov má trasa trvať cca 3 hodiny. Treba totiž vyšliapať prevýšenie 260 nadmorských metrov. No pre skúsených turistov je to nič. Navyše sa dajú robiť krásne prestávky, pretože cesta je lemovaná popadaným kamením, akýmisi malými andezitovými kamennými moriami.

Slovenské more nie je len v Chorvátsku, slovenských morí máme v Štiavnických vrchoch niekoľko. Najvýznamnejšie a najväčšie je - samozrejme vo Vyhniach - v tom by ste sa aj utopili (o tom napíšem niekedy nabudúce), pomerne veľké kamenné moria sa nachádzajú aj v Malej Lehote v pohorí Tribeč a v Šomoške v Cerovej vrchovine. No tých maličkých je v Štiavnických vrchoch natrúsených až-až.

S menšími - väčšími prestávkami alebo bez prestávok no s vyplazeným jazykom a v stave podobnom miernemu infarktu sa dostanete skoro na vrchol. Netreba stúpať vyššie, pretože to vami túžené bralie sa nachádza pár desiatok nadmorských metrov pod úplným vrcholom kopca do ktorého budete šlapať. Každopádne, keď uvidíte milé posedenie, náučnú tabuľu a medzi stromami ukrytú šípku, ktorá ukazuje na skalný útvar Kamenná žaba, viete, že ste dosiahli vrchol vášho snaženia. Skalný útvar nadľudského rozmeru verne pripomína rosničku zelenú, prípadne skokana hnedého - určite však žabu (to identifikuje každý, aj malé dieťa).

Treba si spraviť povinné foto - aby vám po príchode domov verili, posedieť si a zapísať sa do vrcholovej knihy, ktorá je schovaná v kovovej schránke a pripevnená na náučnej tabuli. Milé je, prečítať si aj pár odkazov, ktoré tam napísal niekto pred vami.

A takto som sa ja dozvedela, že pár dní predo mnou tu bol úplne unesený viceprimátor Levíc. A ozaj sa mu nečudujem!

Ak by ste sa predsa len rozhodli pokračovať neoznačeným chodníkom ďalej, možno (ak nezablúdite) by ste sa dostali k príjemnej poľovníckej chate na Žuhračke. Tá slúži ako reštaurácia i na prenocovanie.

Cesta nadol od Kamennej žaby je už poriadna malina. Strmým zrázom šup-šup za 10 minút sa dá prekonať to, do čoho ste stúpali skoro 2 hodiny. No aj pod skalným zrázom vás dokáže čo-to prekvapiť. Najmä ak vám skríži cestu celkom krotká salamadra škvrnitá. To je radosti! Takú vzácnosť si treba vychutnať. Najmä ak viete, že sú špecifikom najmä Štiavnických vrchov. Sú symbolom mesta Banská Štiavnica, lebo podľa povesti vďaka nim baníci objavili zlaté a strieborné žily.

A už ste opäť dole pri potoku. No ak ste sa rozhodli ísť presne naopak (nie tak, ako som išla ja teraz) - keďže je to okruh - infarktový stav máte zaručený.

Už viete čo je to Čajkovské bralie? Ak ešte stále váhate, odporúčam ho vidieť na vlastné oči. Aj vy budete určite unesení!

Ak by ste predsa len neboli, odporúčam Osemdierku https://melindasteinerova.blog.sme.sk/c/536243/caro-hontianskej-osemdierky.html

alebo relax tam, kde slnko nezapadá https://melindasteinerova.blog.sme.sk/c/536884/kde-slnko-nezapada.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár to len hrá, z vlády neodíde. Čo hovoria politológovia na koaličnú krízu

Kľúče z koaličnej krízy má podľa expertov premiér Matovič.

Stĺpček Jakuba Fila

Matovič si vybral zle. Premhráva svoj kapitál

Rozpad vlády pre diplom by bola veľká bizarnosť.


Už ste čítali?